آموزش طراحی سایت طراحی سایت

5 تفاوت وبلاگ و وب سایت چیست؟

وب سایت چیست | وبلاگ چیست | مقایسه وبلاگ و وب سایت | تفاوت وبلاگ و وب سایت
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که تفاوت وبلاگ و وب سایت چیست؟ امروزه بیشتر مردم زمان زیادی در روز را به وبگردی اختصاص می‌دهند. برای این دسته از افراد ممکن است تفاوت وبلاگ و وب سایت بسیار ملموس‌تر و مشهودتر باشد. با این وجود ما در سایا بر آن شدیم که به صورت دقیق و مفصل علاوه بر بررسی این تفاوت‌ها به مقایسه وبلاگ و وب سایت نیز بپردازیم. در این مقاله به این دو پرسش اساسی یعنی سایت چیست و وبلاگ چیست پاسخ دادیم.

وبلاگ چیست؟

بیاید بسیار ساده با هم سخن بگوییم. اگر بخواهیم به زبانی ساده وبلاگ را با یک مثال به شما معرفی کنیم باید بگوییم که وبلاگ نوعی مجله یا روزنامه اینترنتی است. وبلاگ را می‌توان یک صفحه در بستر اینترنت دانست که از آن برای نوشتن یادداشت‌ها و مقاله‌های مختلف استفاده کرد. با توجه به این تعاریف می‌توان گفت که وبلاگ‌ها مجموعه‌ای از مقالات و یادداشت‌ها هستند که در بستر وب منتشر می‌شوند. این مقالات معمولا در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. این بدان معناست که وبلاگ‌ها دارای دسته بندی هستند.

حال که فهمیدیم وبلاگ چیست به سراغ وبلاگ نویسی می‌رویم در ادامه نیز به پرسش وب سایت چیست نیز پاسخ دقیق و کاملی خواهیم داد.. وبلاگ نویسی از نظر فنی کار بسیار سختی نیست. نوع زبان و لحن نگارش را خود شما مشخص می‌‌کنید. معمولا وبلاگ‌ها داری یک لحن غیر رسمی هستند. اگر قرار باشد که خود را به یک وبلاگ نویس تبدیل کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در مورد چیزی که دوست دارید شروع به نوشتن نمائید.

وبلاگ چه فرقی با بلاگ دارد؟

شاید بر این باور باشید که وبلاگ و بلاگ با هم متفاوت هستند. بلاگ Blog مخفف شده وبلاگ است. در واقع بلاگ را می‌توان عبارت محاوره‌ای وبلاگ دانست. این تعریف از بلاگ مخصوص و ویژه فضای وب است. زیر مفهوم بلاگ در شبکه‌های اجتماعی مقداری متفاوت است. وجه شباهت بلاگ‌ها تولید محتوای متنی و تصویری است. توجه داشته باشید که یک وب سایت نیز می‌تواند بخش بلاگ نیز داشته باشد.

ویژگی های بلاگ

برخلاف وب سايت با آن که در خصوص وبلاگ تعاریف مبهمی وجود دارد اما بلاگ‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. با توجه به آن که بلاگ ها دارای دسته بندی‌های مختلف و متعددی هستند، ویژگی‌های خاصی دارند که در لیست زیر می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

 1. داینامیک و پویا باشد.
 2. برای نمایش، ترتیب معکوس داشته باشند. یعنی این که آخرین مطلب منتشر شده، اولین مطلبی باشد که در صفحه اصلی قرار می‌گیرد.
 3. کیفیت محتوایی خوب، از جمله ویژگی‌های بلاگ است.
 4. عناوین دقیق و مناسبی داشته باشند.
 5. پست های یک وبلاگ باید با هم ارتباط مفهومی داشته باشند.
 6. قابلیت کامنتینگ (نظر دهی) باید در هر پست بلاگ فعال باشد.
 7. قابلیت ساخت کاملا رایگان را دارد.
 8. سادگی و عدم نیاز به دانش برنامه نویسی و طراحی سایت
 9. امکان آرشیو مطالب
 10. ارائه مطالب به صورت عکس، صوت و فیلم

وب سایت یا سایت چیست؟

همیشه نمی توان از وبلاگ برای رفع نیازهای خود استفاده کرد. اینجاست که نیاز به سایت شکل می‌گیرد. حال این سوال در ذهن شما نقش می‌بندد که سایت چیست؟ سایت مجموعه از فایل‌های مختلف است که در بستر وب محلی را برای ارتباط چند طرفه افراد، معرفی مجموعه‌ها، نشر اطلاعات، انجام اموراتی همچون پرداخت آنلاین و ثبت نام افراد مختلف ایجاد می‌کند. بخش های مختلفی یک وب سایت را ایجاد می‌کنند. برای آشنایی با این بخش ها بهتر است که مقاله طراحی سایت چیست؟ همه چیز در مورد مفهوم طراحی سایت را مطالعه کنید.

ویژگی های سایت

پس از آن که دانستیم که سایت چیست، حال نوبت به آن رسیده که با ویژگی‌های وب سایت‌ها بیشتر آشنا شویم. یک مجموعه برای آن که بتواند در دنیای دیجیتال امروز بر اعتبار برند خود اضافه کند باید برای مجموعه خود یک وب سایت طراحی کند. اما قبل از طراحی سایت بایستی بدانند که یک سایت چه ویژگی هایی دارد. در فهرست زیر ویژگی‌های یک وب سایت خوب را می‌توانید مشاهده کنید.

 1. یک وب سایت خوب باید دارای نقشه راه و حرکت دقیق و صحیح باشد.
 2. باید وب سایت علاوه بر آن که وب سایتی باشد که دوست دارید، تمام نیازهای شما را رفع کند.
 3. محلی برای ارائه و نمایش اطلاعات تماس داشته باشد.
 4. رابط کاربری ساده و در عین حال جذاب داشته باشد.
 5. دارای امنیت عالی باشد.
 6. دسترسی خوبی از طریق موبایل داشته باشد.
 7. فضای هاستینگ خوبی داشته باشد.

مقایسه وبلاگ و وب سایت | تفاوت وبلاگ و وب سایت

تا کنون به بررسی و پاسخ به دو مبحث سایت چیست و وبلاگ چیست پرداختیم. فهمیدیم که سایت و وبلاگ دارای ویژگی‌هایی هستند که به صورت مفصل در بالا به آن پرداختیم. حال نوبت به آن رسیده که به مقایسه وبلاگ و وب سایت بپردازیم. فهرست زیر تفاوت وبلاگ و وب سایت را به صورت دقیق بیان می‌کند.

وب سایت چیست | وبلاگ چیست | مقایسه وبلاگ و وب سایت | تفاوت وبلاگ و وب سایت

 1. وبلاگ‌ها دارای ماهیت غیر رسمی هستند این در حالی است که ماهیت سایت‌ها ماهیت حرفه‌ای و تجاری دارند.
 2. به روز رسانی بلاگ نظم بهتر و بیشتری نسب به سایت دارد.
 3. بلاگ برای آن که بتوانید با کاربران خود تعامل بهتر و بیشتری داشته باشد، باید در انتهای هر پست، بخش نظر دهی داشته باشد. این در حالی است که بخش نظر دهی در وب سایت‌ها صرفا یک آپشن می‌تواند باشد.
 4. در ادامه مقایسه وبلاگ و وب سایت به مبحث راه اندازی و مدیریت آن می‌رسیم. راه اندازی بلاگ و مدیریت آن آسان و راحت است. شما برای این کار به هیچ تخصص خاصی نیاز ندارید.
 5. شما برای ایجاد وبلاگ نیازی به پرداخت هزینه ندارید. اما اگر قرار باشد که طراحی سایت انجام دهید بایستی هزینه‌های مختلفی از جمله خرید هاست و دامنه را پرداخت کنید.

سخن پایانی تفاوت وبلاگ و وب سایت 

در این مقاله علاوه بر ارائه معنی و مفهوم دقیقی از وب سایت و وبلاگ، تفاوت وبلاگ و سایت را نیز توضیح دادیم. فهمیدیم که بلاگ بستری را برای افراد ایجاد می‌کند که مقالات، یادداشت‌ها و حتی اخبار مختلف را با دیگران به اشتراک بگذارند. مقایسه وبلاگ و وب سایت باعث شد که بفهمیم هر یک از این دو برای امور مختلفی مناسب هستند. لازم است بدانید که وبلاگ و وبسایت را می‌توان در هم تن آمیخت. این بدان معناست که یک وبسایت می‌تواند دارای بخشی به نام وبلاگ نیز باشد. برای مثال سایا سایت نیز داری بخش بلاگ است. یک وب سایت با استفاده از پست‌های بلاگ روند سئو را تسریع می‌کند.

نویسنده

saya

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *